Sosnowiec 26 czerwca 2020 r


KOMUNIKAT
BISKUPA SOSNOWIECKIEGO
GRZEGORZA KASZAKA                    


Drodzy Diecezjanie!

        Zbliża się czas naszego corocznego pielgrzymowania na Jasną Górę. Wiem, że wielu z Was z obawą czeka na odpowiedź na pytanie, czy w tym roku wyruszymy do Tronu Jasnogórskiej Pani. Niestety ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce, mając na uwadze troskę o zdrowie i bezpieczeństwo pielgrzymów, w tym roku nie będzie nam dane podążać do naszej ukochanej Matki w tradycyjnych pieszych pielgrzymkach diecezji sosnowieckiej. Tym razem nasze pielgrzymowanie będzie wyglądać inaczej

    W niedzielę 9 sierpnia z Olkusza, a potem w niedzielę 23 sierpnia z Będzina na pielgrzymi szlak, pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”, wyruszą pielgrzymkowe grupy składające się tylko z kapłanów diecezji sosnowieckiej: księży-przewodników, którzy do tej pory towarzyszyli Wam w tradycyjnym pielgrzymowaniu do Czarnej Madonny. Natomiast Wy, drodzy Diecezjanie, będziecie mogli duchowo łączyć się z kapłanami na trasie poprzez codzienne uczestnictwo we Mszy św. w kościele albo transmitowanej za pośrednictwem mediów, odmawianie różańca, Litanii do Matki Bożej czy Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz poprzez włączenie się w modlitwę Anioł Pański i Apel Jasnogórski. Nie powinno też zabraknąć czasu na rozważanie tekstów biblijnych podejmowanych przez kapłanów na szlaku pielgrzymki. 

Kochani, pielgrzymując na Jasną Górę, zawsze nieśliście przed oblicze Czarnej Madonny rozmaite intencje. Tym razem intencje będzie można składać wysyłając SMS, pisząc e-mail czy przekazując kartkę ze spisanymi intencjami kapłanom posługującym w Waszych parafiach.

Każda osoba pragnąca duchowo pielgrzymować na Jasną Górę powinna zadeklarować swój udział, zapisując się do grupy pielgrzymów duchowych w swojej parafii. Tutaj otrzyma przewodnik pielgrzyma z trasą pielgrzymki, by mogła śledzić pielgrzymowanie księży pątników.

Wkrótce do Waszych parafii trafią ulotki i plakaty, które pomogą zorientować się w szczegółach tegorocznego pielgrzymowania. Wszystkie informacje, codzienne konferencje i relacje będzie można znaleźć także na stronie internetowej www.pielgrzymka.sosnowiec.pl.
Niech Jezus, który szedł z uczniami do Emaus, towarzyszy nam w drodze przed Oblicze Czarnej Madonny.

                                                                                     
                                                                                            z pasterskim błogosławieństwem

                                                                                          
                                                                                                    Wasz Biskup
                                                                                                    + Grzegorz